Osobisty rachunek podatkowy

Od 1 stycznia 2020 r. PIT, CIT i VAT będzie opłacany do urzędu skarbowego za pomocą indywidualnego rachunku podatkowego (tzw mikrorachunku podatkowego). Swój numer rachunku można sprawdzić już dziś na stronie https://www.podatki.gov.pl/generator-mikrorachunku-podatkowego/ lub w dowolnym urzędzie skarbowym. Wystarczy podać swój numer PESEL lub NIP.

 „Indywidualny rachunek podatkowy, tak zwany mikrorachunek podatkowy, to nowe uproszczenie przygotowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Dzięki niemu od 1 stycznia 2020 r. podatnik będzie mieć swój jeden, stały, indywidualny rachunek, który będzie służyć  do wpłat podatków PIT, CIT i VAT” – powiedział minister finansów, inwestycji i rozwoju.

 Numer nadawany jest każdemu podatnikowi i płatnikowi automatycznie – to znaczy, że nie wymaga składania żadnych wniosków do urzędu skarbowego. Nadanie numeru jest bezpłatne, a numery generowane z innych stron lub takie, które przyjdą e-mailem lub SMS-em mogą być próbą wyłudzenia. Prawdziwy mikrorachunek powinien zawierać NIP firmy oraz cyfry 1010 0071 222.

 Dotychczasowe rachunki urzędów skarbowych do wpłat PIT, CIT i VAT pozostaną aktywne do 31 grudnia 2019 r.

LinkedIn
Share